Maski antysmogowe dla osób uprawiających sporty na zewnątrz

with Brak komentarzy

Aktywność fizyczna w mieście przestała być problemem od czasu, gdy pojawiły się na rynku maski antysmogowe dla osób uprawiających sporty na zewnętrz. Niegdyś wynalazek ten był traktowany jako abstrakcja, obecnie powoli staje się codzienną koniecznością. Sprawdza się szczególnie w tych miastach, w których czystość powietrza jest wyjątkowo niska.

Smog to nie powód do rezygnacji z uprawiania sportu na świeżym powietrzu

Alarm smogowy dotyczy wielu miast w Polsce, Unii Europejskiej czy na świecie. Nie jest to bynajmniej powód do tego, aby rezygnować z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu czy przenosić się z miasta do mniej zanieczyszczonych miejscowości. Codzienna aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia oraz dobrej kondycji. Nic tak nie poprawia humoru, jak poranny jogging czy trening w parku. Można wybierać opcje ćwiczenia w zamkniętych pomieszczeniach. Wiąże się to jednak z koniecznością uiszczenia dość wysokiej opłaty za karnet oraz przymusem stawienia się w danym miejscu w wyznaczonych porach.

Jogging uprawiać można wtedy, gdy mamy na to czas i ochotę. Podobnie rzecz ma się z aktywnością fizyczną w parkach czy miejskich siłowniach, usytuowanych na wolnej przestrzeni. Na siłownię czy na basen, które znajdują się w zamkniętych pomieszczeniach, musimy się spakować, dojechać, a później zaplanować jeszcze drogę powrotną. Bywa niejednokrotnie, iż sam dojazd zajmuje nam dużo więcej czasu, niż pobyt na pływalni czy w sali gimnastycznej. A jak głosi stare porzekadło, czas to pieniądz! Również dla tych  osób, które uprawiają amatorsko sport.

Zakładanie maski antysmogowej w czasie aktywności fizycznej – wymóg czy moda?

Korzystanie z maski antysmogowej podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu to konieczność w tych miastach, gdzie stężenie smogu jest największe. Dlatego też warto poszukać informacji na ten temat w Internecie i sprawdzić, czy nasze miasto znajduje się na liście aglomeracji najbardziej zagrożonych smogiem.

Obecnie, w coraz większej liczbie miejscowości smog staje się dokuczliwym problemem. I nie dotyczy to tylko stolicy czy okolic Śląska. W niektórych miejscowościach uznawanych za miejsca przeznaczone do rekreacji i wypoczynku, także odnotowuje się alarmy smogowe.

Maska antysmogowa dla osób uprawiających sport na świeżym powietrzu jest bardzo dobrym wynalazkiem. Pamiętajmy, że podczas wysiłku mamy szeroko otwarte usta i znacznie głębiej oddychamy. Wszystko to powoduje, że do naszego gardła, krtani, oskrzeli oraz płuc dostaje się masa toksycznych związków – m.in. benzopiren czy siarka. Może powodować to częste infekcje dróg oddechowych, uporczywy kaszel, bóle gardła czy nawet przyczyniać się do rozwoju groźnych dla zdrowia i życia chorób.

Jaka maska będzie najlepsza dla sportowców?

Osoba, która biega czy ćwiczy w parku miejskim nie może wybrać maski, która będzie utrudniać jej swobodne oddychanie czy przeszkadzać w treningu. Ochrona powinna być lekka i komfortowa w noszeniu. Doskonałym sposobem na jednoczesne ograniczenie ilości wdychanych zanieczyszczeń jest zakup profesjonalnej i certyfikowanej maski antysmogowej.

Warto zwracać uwagę nie tylko na jej cenę i wygląd, ale przede wszystkim na posiadane atesty. Maska antysmogowa z prawdziwego zdarzenia musi posiadać węglowe filtry, których jakość potwierdzają badania. Filtry te należy regularnie wymieniać. Maska powinna być wyposażona w węgiel aktywny, tylko wówczas pochłania on nadmiar toksyn i nie dopuszcza do ich wdychania. Musi być elastyczna i dopasowana do kształtu oraz wielkości twarzy konkretnej osoby. Świetnie sprawdzają się te, wykonane z neoprenu. To materiał, który przepuszcza powietrze, przez co skóra nie ulega odparzeniu i przepoceniu. Ponadto, chroni przed zimnem. Z tyłu głowy, powinien znajdować się wygodny, szeroki i mocny rzep, który można regulować.

Przy zakupie maski antysmogowej warto przyłożyć ją do twarzy. Jeśli odstaje oznacza to, że nie będzie właściwie chronić przed smogiem. Warto też sprawdzić, czy posiada ona regulowany zacisk nosowy.

Maski antysmogowe dla osób uprawiających sport na świeżym powietrzu pozwalają na redukcję wdychanych toksyn. Dzięki czemu sport naprawdę kojarzyć się będzie ze zdrowiem szczególnie tam, gdzie smog jest wyjątkowo dokuczliwy.