Aktywność na świeżym powietrzu? Dlaczego nie – zainwestuj w maski antysmogowe

with Brak komentarzy

Znane porzekadło głosi, że sport to zdrowie. W przysłowiu tym jest sporo prawdy. Aktywność fizyczna pozwala na lepsze dotlenienie organizmu, wyzwala endorfiny – hormony szczęścia oraz pomaga w utrzymaniu optymalnej kondycji przez całe życie. Najlepszą i zarazem najtańszą formą aktywności jest sport na świeżym powietrzu. Niestety, wiele osób rezygnuje z niego, ponieważ obawia się smogu. Ale jest na to skuteczna rada!

Ruch na świeżym powietrzu to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji oraz zdrowia na wiele lat życia. Docenili to Japończycy czy Chińczycy, którzy od młodości regularnie ćwiczą w miejskich parkach. Gros osób nie wyobraża sobie dnia bez codziennego joggingu czy pójścia na siłownię zbudowaną nieopodal placu zabaw czy zieleńca. Sport jest naturalnym lekiem, który likwiduje lub minimalizuje skutki wielu poważnych chorób czy dolegliwości. Chroni nas przed chorobami cywilizacyjnymi – otyłością, cukrzycą czy zawałami serca. Ponadto pozwala na kształtowanie i rozwijanie narządu ruchu, dzięki czemu nasze ciało jest szczupłe, gibkie i sprawne.

Sport w mieście – doskonały pomysł

Wiele osób uważa, że przy obecnym smogu nie ma sensu uprawiać sportu w większych aglomeracjach miejskich. Twierdzą one, że aktywność fizyczna i zanieczyszczone powietrze to niezbyt udany duet. Nic bardziej mylnego! Wiadomym jest, że z racji licznych obowiązków zawodowych  wszyscy nie możemy nagle opuścić miasta i zamieszkiwać wyłącznie na terenach zielonych, podmiejskich i charakteryzujących się w miarę czystym powietrzem. Z drugiej zaś strony, w dużych miastach non stop mamy do czynienia z alarmami smogowymi, które ostrzegają przed unoszącymi się w powietrzu, toksycznymi substancjami.

Maska antysmogowa pozwala cieszyć się sportem na świeżym powietrzu

Znalezienie konsensusu bywa tutaj dość trudne, ale nie niemożliwe. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie masek antysmogowych. Niegdyś był to wynalazek, który kojarzył nam się z popularnym filmem o wirusie Ebola z Dustinem Hoffmanem w roli głównej. Obecnie to coraz powszechniejszy gadżet, który nosimy w torebce czy walizce. Maska antysmogowa rewelacyjnie sprawdza się nie tylko u osób, które poruszają się po mieście, ale i u tych zażywających aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Idealna maska antysmogowa dla miejskiego sportowca

Uprawianie sportu powinno być nie tylko sposobem na relaks i zdrowie, ale i sprawiać nam dużą satysfakcję i przyjemność. Dlatego też noszenie maski antysmogowej nie może być dla nas kłopotliwe i mało komfortowe.

Po pierwsze, warto wybrać model atestowany, czyli taki, który posiada wszelkie potrzebne certyfikaty i rzeczywiście chroni przed smogiem. Ponadto, maska ma pasować do naszego układu twarzy, nie zaś do rodzaju posiadanego stroju czy kolorystyki obuwia do biegania. Wybierzmy model, który posiada filtry z węglem aktywnym – tego typu maski mają szansę zatrzymać toksyczne substancje, które unoszą się w powietrzu.

Pamiętajmy, że filtry nie są dodatkiem na całe życie, ale powinny być traktowane tak samo, jak gąbka do kąpieli czy szczoteczka do zębów. Muszą podlegać cyklicznej wymianie. Tylko wówczas, w 100% spełniają one swoją rolę. Brak wymiany powoduje, że nagromadzone w nich toksyny blokują funkcję oczyszczania wdychanego powietrza. Noszenie takiej maski, staje się wówczas bezsensownym i bezcelowym działaniem.

Maska antysmogowa powinna być wykonana z materiałów, które przepuszczają powietrze, w kontakcie ze skórą pozwalają jej „oddychać” i jednocześnie chronią twarz przed zimnem w chłodne i mroźne dni. Maska powinna być dopasowana rozmiarem do wieku danej osoby – dla dzieci i dorosłych przewidziano odmienne rozmiary. Wygodny, mocny i trwały rzep z tyłu głowy powala na swobodną regulację i umożliwia idealne dopasowanie maski do twarzy.

Nie warto kupować masek niewiadomego pochodzenia, bez atestów. Bywa, iż są to tanie podróbki, które tylko z nazwy przypominają prawdziwą maskę antysmogową. Ich działanie z pewnością nas rozczaruje, a pieniądze zostaną wyrzucone w błoto.

 

Aktywność na świeżym powietrzu jest możliwa także i tam, gdzie dokucza smog. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości maskę antysmogową. Dzięki niej chronimy nasz układ oddechowy i jednocześnie dbamy o kondycję fizyczną.