O szkodliwości smogu mówi się coraz szerzej i głośniej. Przestał on być mitem i legendą, za który był uważany jeszcze dekadę temu, a stał się realnym i poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Staramy się więc coraz lepiej i skuteczniej bronić przed jego szkodliwym działaniem i negatywnym wpływem na nasze zdrowie.

Naprzeciw tym potrzebom wychodzą producenci masek antysmogowych. Poznajmy je więc bliżej, by móc przekonać się o ich wysokiej skuteczności.

Czy maski antysmogowe są nowością na rynku

Choć mogłoby się wydawać inaczej, maski antysmogowe nie są nowym rozwiązaniem, a  odmianą masek przeciwpyłowych, które od lat stosowane są w przemyśle różnego typu i skutecznie chronią pracowników narażonych na działanie pyłów oraz wdychanie szkodliwych substancji. Nowością jednak jest ich wygląd i forma. Producenci masek, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku sprawili, że stały się one modnym dodatkiem, który nawet przez dzieci jest i będzie noszony z radością jako swego rodzaju forma gadżetu.

Czym jest smog – stosuj maski antysmogowe

Smog – nazwa popularna i często powtarzana. Jednak czy wszyscy wiemy czym właściwie on jest? Ponadto czym się charakteryzuje i jakie zagrożenia dla zdrowia niesie jego wdychanie?

Sama nazwa smog powstała z połączenia w języku angielskim słów dym (smoke) i mgła (fog). Oddaje to dokładnie istotę smogu, czyli wspólnego występowania dymu i innych zanieczyszczeń powietrza z nienaturalną mgłą. Dodatkowo smogowi najczęściej towarzyszy bezwietrzna pogoda i takie połączenie daje wrażenie nisko unoszących się, szaro- burych chmur. Smog występuje nad miastami, dodatkowo jego utrzymywanie się jest potęgowane przez położenie geograficzne oraz ukształtowanie terenu, z miast leżących w kotlinach znacznie ciężej jest pozbyć się smogu.

Rodzaje smogu

Mimo tego, iż występują dwa rodzaje smogu, letni i jesienno-zimowy, to w Polsce mamy do czynienia głównie z drugą odmianą tego zjawiska. Nazywane jest ono smogiem londyńskim, w jego skład wchodzi dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadza i trudno opadające pyły. Ten rodzaj smogu jest charakterystyczny dla umiarkowanej strefy klimatycznej, czyli tej, w której znajduje się również Polska.

Drugi rodzaj smogu, który nie dotyczy naszej strefy klimatycznej, to tak zwany smog typu

Los Angeles. Powstaje on głównie latem w strefie subtropikalnej. W jego skład wchodzą tlenki węgla, tlenki azotu i węglowodory, a po licznych reakcjach chemicznych w powietrzu dają one takie szkodliwe substancje, jak azotan nadtlenku acetylu, aldehydy oraz ozon.

Skutki smogu

Smog jest zjawiskiem nie tylko nieestetycznym, ale również ma on bardzo duże, negatywne działanie na ludzki organizm. Wdychanie pyłów i substancji zawartych w smogu prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Poczynając od alergii oddechowych przez astmę, kończąc na tak poważnych schorzeniach, jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechowa lub paraliż układu krwionośnego.

Na negatywny wpływ smogu szczególnie narażone są dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. Najlepszym rozwiązaniem, by uniknąć smogu jest pozostanie w domu. Jednak jest to niemożliwe przez kilka miesięcy, kiedy smog jest najbardziej aktywny. Warto więc zaopatrzyć się w proste i niedrogie narzędzie, które pozwoli uniknąć wdychania smogu podczas przebywania na dworze. Sposobem na to są maski antysmogowe.

Skuteczność masek antysmogowych

Maski antysmogowe dzięki ścisłemu przyleganiu do twarzy powodują, że oddychanie odbywa się jedynie przez specjalne otwory. Sekret skuteczności maski polega na wykorzystaniu filtra węglowego, który zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia obecne w powietrzu i zapobiega ich przedostaniu się do układu oddechowego oraz płuc. Tym samym maska skutecznie chroni nasze zdrowie.

Liczne badania udowodniły również skuteczność masek antysmogowych w ochronie układu sercowo-naczyniowego, dzięki ochronie przed toksynami obecnymi w powietrzu. Ważny jest też wybór odpowiedniego filtra do maski antysmogowej. Warto wiedzieć, iż filtrami wysokiej jakości, charakteryzującymi się dużą skutecznością, są filtry HEPA – wykonane ze szkła spiekanego oraz filtry węglowe.

Kupując filtr warto zwrócić uwagę na to, aby posiadał on oznaczenia N99. Informuje ono, że dany filtr zatrzymuje 99% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu dając użytkownikowi ochronę najwyższej jakości.