Maski przeciwpyłowe do niedawna były używane jedynie w przemyśle, rolnictwie, górnictwie, hutnictwie czy budownictwie. Jednak coraz większe zanieczyszczenie środowiska, w tym również powietrza sprawia, że z każdym rokiem coraz więcej osób sięga po maski przeciwpyłowe na co dzień. Czym są i przed czym chronią? Do czego mogą się nam przydać? W tym tekście podpowiadamy w jakich sytuacjach warto stosować maski przeciwpyłowe.

Czy maski przeciwpyłowe mogą być używane na co dzień

Wyposażenie w maski przeciwpyłowe pracowników, którzy przebywają w zapylonym środowisku jest obowiązkiem pracodawcy zapisanym w kodeksie pracy. Bezpieczeństwo i higiena pracy wymaga ochrony dróg oddechowych przed szkodliwym działaniem pyłów. Jednak jeśli pyły zawieszone w powietrzu mogą nam szkodzić w pracy, to czy nie jest oczywiste, że mogą wywołać spore szkody w naszym organizmie również wtedy, kiedy jesteśmy poza nią? Jeszcze niewiele osób o tym myśli. Nie każdy zdaje sobie sprawę z realnego zagrożenia, jakie niesie za sobą wdychanie mikroskopijnych pyłów, które znajdują się w powietrzu.

Źródła zanieczyszczeń powietrza

W większości dużych miast w Polsce mamy do czynienia z mocno rozwiniętym przemysłem, który generuje spore ilości zanieczyszczenia powietrza. Jednak przemysł to tylko niewielki odsetek czynników wpływających na gorszą jakość powietrza, którym oddychamy. Największym problemem są spaliny z pieców i kotłowni w domach mieszkalnych oraz samochodowe.  Dlatego też szczególnie jesienią i zimą problem smogu znacząco się nasila.

Z roku na roku samochodów na polskich drogach przybywa. My sami, jako poszczególne jednostki, nie możemy z tym nic zrobić. Próba usunięcia pojazdów z miast byłaby niemal jak przysłowiowa walka z wiatrakami. Eksperci porównywają skutki wdychania smogu z tymi, które powoduje palenie papierosów. Dlatego też jedyną możliwością jest ochrona siebie i najbliższych przed wdychaniem szkodliwych substancji zawieszonych w powietrzu.

Taką możliwość dają maski przeciwpyłowe.

Rodzaje masek przeciwpyłowych

Maski przeciwpyłowe potocznie nazywane również maskami antysmogowymi są łatwym i niedrogim rozwiązaniem, które pozwala uchronić się przed toksynami oraz mikro zanieczyszczeniami z powietrza. Maski te wyposażone są w filtr węglowy, który skutecznie zapobiega wdychaniu wszelkich zanieczyszczeń z powietrza.

Jednak maski przeciwpyłowe to nie tylko ochrona przed smogiem. Wyróżnia się trzy rodzaje masek przeciwpyłowych; produkty te różnią się od siebie pod względem stopnia ochrony i rodzaju zanieczyszczeń, przed którymi chronią. Rynek oferuje maski przeciwpyłowe klasy P1, P2 oraz P3.

Maska klasy P1 zatrzymuje około 80% cząstek, które są mniejsze niż 2 mikrometry, maska klasy P2 – około 94% cząstek, które są mniejsze niż 0,5 mikrometrów, natomiast maska klasy P3 zatrzymuje około 99,95% cząstek mniejszych niż 0,5 mikrometrów. Wszystkie maski przeciwpyłowe dopuszczone do sprzedaży na polskim rynku są przebadane i muszą spełniać wymogi normy PN-EN 149:2001. Gwarantuje ona  skuteczność i jakość wykonania.

Warto wiedzieć, iż oprócz skuteczności filtracji, maski przeciwpyłowe poszczególnych klas różnią się od siebie również najwyższym dopuszczalnym stężeniem zanieczyszczeń (NDS) oraz zalecanym przeznaczeniem. Warto pamiętać, że wszędzie tam, gdzie sprawdzi się maska klasy P1, z powodzeniem możemy używać również masek przeciwpyłowych klasy P2 i P3. Podobnie w sytuacji, kiedy odpowiednią ochronę daje maska klasy P2, możemy jako zamiennika zastosować maskę klasy P3, jednak nigdy klasy P1, gdyż ta może okazać się za słaba, by skutecznie chronić nasze drogi oddechowe.

Maska przeciwpyłowa klasy P1 chroni przed stężeniem zanieczyszczeń czterokrotnie większym niż NDS , maski przeciwpyłowe klasy P2 gwarantują ochronę przed dziesięciokrotnie większym stężeniem niż NDS a maski klasy P3, to ochrona przed aż trzydziestokrotnie większym NDS szkodliwych substancji w powietrzu.

Posiadając tę garstkę podstawowych informacji, z powodzeniem można wybrać maskę przeciwpyłową odpowiednio dobraną do indywidualnych potrzeb użytkownika.