Sposób użycia poszczególnych środków antybakteryjnych różni się oczywiście w zależności od ich formy. W przypadku chusteczek wystarczy jedynie wytrzeć ręce za pomocą gotowego produktu, co jest zdecydowanie najłatwiejszą opcją.

Tego typu artykuły pozwalają także na wyczyszczenie różnego rodzaju powierzchni, w tym telefonów, które gromadzą zabrudzenia przez cały dzień. Korzystanie z żeli i płynów antybakteryjnych również jest stosunkowo proste, jednak wymaga samodzielnego dozowania produktu. Podczas mycia rąk warto pamiętać o dotarciu zarówno do przestrzeni między palcami, jak i okolic paznokci.

Żel antybakteryjny, tuż obok chusteczek do dezynfekcji, jest jednym z najbardziej funkcjonalnych i najłatwiejszych w użyciu środków higienicznych tego typu.. W przypadku kieszonkowych/torebkowych wersji produktów antybakteryjnych stosuje się różne zamknięcia, od atomizera, przez nakrętkę aż po klapkę zamykaną na zatrzask. Wszystkie te rozwiązania są higieniczne i pozwalają na szybkie zastosowanie żelu.

podczas mycia rąk żelem antybakteryjnym do dezynfekcji konieczne jest pamiętanie o dokładnym rozprowadzeniu płynu lub żelu po całej powierzchni dłoni. Nie należy zapominać o przestrzeniach między palcami oraz paznokciach, w okolicach których może gromadzić się brud, w tym szkodliwe wirusy i bakterie. Taki sposób jest znacznie szybszy niż mycie rąk za pomocą mydła antybakteryjnego i umożliwia on ominięcie konieczności wytarcia skóry za pomocą ręcznika, na którym również mogą znajdować się niepożądane mikroorganizmy i to wcale nie w małej ilości.