Istnieje wiele środków antybakteryjnych różniących się od siebie pod względem formuły, sposobu aplikacji czy ogólnego działania. Wyróżnia się płyny, żele, chusteczki oraz mydła w różnych postaciach, od kostki, przez piankę, aż po płyn.

Niektóre kosmetyki tego typu mają także dodatek substancji mających na celu pielęgnowanie dłoni wysuszonych alkoholem w nich zawartym. Lepiej wybierać właśnie takie produkty, ponieważ kilkukrotne, codziennie stosowanie środków antybakteryjnych jest w stanie doprowadzić do bolesnych pęknięć na skórze.

Poszczególne środki do dezynfekcji różnią się od siebie głównie pod względem sposobu aplikacji, a więc samej funkcjonalności. Najwygodniejsze z nich są chusteczki, dzięki którym nie musisz samodzielnie dozować produktu. Równie wygodne jest także korzystanie z żeli i płynów antybakteryjnych, umieszczonych w niewielkich opakowaniach pozwalających na zabranie ze sobą w dowolne miejsce. Do ich użycia nie potrzebujesz bowiem wody, co niestety ma miejsce w przypadku klasycznych mydeł.