Dermokosmetyki cieszą się coraz większą popularnością. Również ich oferta z każdym miesiącem zwiększa się i jest dużo bardziej dostępna, niż jeszcze kilka lat temu. Mimo to jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym są dermokosmetyki, a także jak działają i jakie przynoszą korzyści. Ponadto niewiele osób orientuje się, czym się one różnią od zwykłych kosmetyków drogeryjnych.
Czym są dermokosmetyki
Dermokosmetyki zwane są także kosmetykami dermatologicznymi. Charakteryzują się zastosowaniem większego stężenia substancji czynnych. Ponadto powstają one w laboratoriach, gdzie każdy składnik, jego ilość i stężenie są dokładnie mierzone, aby dać jak najlepsze efekty. Ponadto nowością są dermokosmetyki czerpiące z sił i bogactwa natury.
Coraz częściej producenci sięgają po produkty pochodzenia roślinnego. Zostało to podyktowane zapotrzebowaniem rynku. Klienci i klientki zauważyli, że babcine sposoby były najlepsze na wszystko i pragnęliby do nich wrócić. Tyczy się to nie tylko sposobu odżywiania, ale także pielęgnacji ciała. Dodatkowo w demokosmetykach nie stosuje się szkodliwych substancji konserwujących, sztucznych barwników i aromatów. Wszystko sprowadza się do osiągnięcia wysokiej skuteczności, bez ryzyka powstawania alergii oraz przy jednoczesnym czerpaniu z dobrodziejstw natury.
Cechy charakterystyczne dermokosmetyków
Dermokosmetyki są wysoce wyspecjalizowanymi produktami skierowanymi na zwalczanie konkretnych problemów skórnych, na przykład zmarszczek, trądziku, czy skóry atopowej.
Ich skład jest niezwykle szczegółowo i skrupulatnie opracowany przy zastosowaniu farmaceutycznych standardów oraz z wykorzystaniem wiedzy dermatologicznej, a powstają one w warunkach właściwych dla wytwarzania leków. Dla alergików, osób o delikatnej i atopowej skórze najważniejsze jest, że dermokosmetyki nie zawierają parabenów, SLS, SLES. To produkty, które są nagminnie stosowane w kosmetykach drogeryjnych, gdyż pozwalają obniżyć jego cenę, jednak mają niekorzystny wpływ na kondycję skóry. Składniki te wykazują działanie wysuszające i alergizujące.
Dla kogo dermokosmetyki?
Dermokosmetyki są nakierowane na leczenie konkretnych dolegliwości skórnych. W pierwszej kolejności dedykowane są one osobom borykającym się ze zmianami chorobowymi w obrębie skóry. Przeznaczone są zatem na przykład dla osób ze skórą atopową, trądzikiem czy przebarwieniami.
Często dermokosmetyki polecane są pacjentom przez dermatologów, jeśli nie ma potrzeby silnego leczenia farmakologicznego. Dodatkowo po dermokosmetyki powinny sięgać osoby szczególnie narażone na występowanie alergii czy o okresowo zwiększonej wrażliwości na substancje konserwujące, barwniki i sztuczne aromaty. Do tej grupy zaliczają się kobiety w ciąży, karmiące piersią, niemowlęta oraz osoby starsze.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby osoby zdrowe bez ciężkich problemów skórnych stosowały dermokosmetyki zamiast kosmetyków drogeryjnych. Jedyne o czym należy tu pamiętać, to aby dermokosmetyk był precyzyjnie dobrany do typu skóry oraz do zadań, na jakich powinien się skupić. Tak więc unikajmy stosowania kremów silnie natłuszczających do cery tłustej lub mieszanej czy też kremów bez działania nawilżającego dla cery suchej lub bardzo suchej. Dzięki temu dermokosmetyki przyniosą rewelacyjne efekty każdemu użytkownikowi. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub problem z wyborem odpowiedniego produktu, to zapytajmy o radę farmaceuty. Biorąc pod uwagę szereg korzyści, jakie niosą za sobą te wysokojakościowe produkty, warto rozważyć zamianę dotychczas stosowanych kosmetyków drogeryjnych na dermokosmetyki.
Siły natury w dermokosmetykach
Idąc za aktualnymi trendami i modą na stosowanie bogactw pochodzących z natury w każdym aspekcie życia, zostały one wprowadzone również do kosmetologii i dermokosmetyków. Niezwykle dużą popularnością – jako składnik kosmetyków i dermokosmetyków – cieszy się aloes. Wykazuje on bardzo wszechstronne działanie. Zarówno koi i pomaga w gojeniu ran, jak i nawilża i zapobiega nadmiernej utracie wody. Dodatkowo wykazuje silne działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjnie. Oprócz aloesu w dermokosmetykach z powodzeniem wykorzystywane są ekstrakty z różnorodnych owoców, w zależności od rodzaju pożądanego efektu. Nie można też zapomnieć o sile olejów, w których drzemie ogromna moc, a które doskonale sprawdzają się przy różnego rodzaju problemach skórnych.